Ana içeriğe atla
1 Ocak 2020

2019’da ICS Defense Olarak Neler Yaptık?

ICS SIGHT

2014 tarihinde kurulan ICS Defense’in öncelikli hedefi kritik altyapılara yapılacak siber saldırıları önleyecek yerli bir yazılım geliştirmektir. Bu kapsamda 2019 bizim için tam bir dönüm noktası diyebiliriz. 2019 yılına gelene kadar yapılan AR-GE çalışmaları, 2019 Ocak ayından itibaren koda dökülmeye başlanmış ve 12 aylık maratondan sonra yerli siber güvenlik yazılımımız ICS Sight tamamlanarak Endüstriyel Kontrol Sistemi (EKS) ve Kritik Altyapı sahiplerinin kullanımına sunulmuştur.

TEKNOFEST 2019

Türkiye’de son yıllarda siber güvenlik denilince akla ilk gelen şüphesiz ki Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) bünyesinde kurulan Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi (Siberküme)’dir. Gerek yurtiçi, gerek yurtdışı çalışmalarıyla yerli ve yabancı siber güvenlik ekosistemini besleyen bu başarılı kurumun çalışmalarını endüstrimizde duymayan kalmamıştır sanırım. Bir yanda Siberküme’nin çalışmaları ve destekleri, diğer yanda ICS Defense olarak geliştirdiğimiz ürünler ve işimize duyduğumuz ciddiyet bir araya gelince, doğal olarak Teknofest 2019’da EKS ve Kritik Altyapı Güvenliği’nin anlatıldığı için inanılmaz bir çalışma ortaya çıktı.

teknofest 2019 afişi

Şehrin Kahramanı Sen Ol! sloganı ile yapmış olduğumuz ve esasında ICS Honeypot ürünümüzün bir bileşeni olan Endüstriyel Şehir ve SCADA Modeli, üzerinde barındırdığı etkileşimli kritik altyapılar ve endüstrilerle ihtiyacımızı tam karşıladı. Bu model sayesinde Endüstriyel Kontrol Sistemi ve Kritik Altyapı kavramlarını insanların aklında yer edecek şekilde anlatabiliyor, olası saldırıları (örneğin metro sisteminin siber saldırıya maruz kalması) modelleyebiliyor ve sonuçlarının (metrodaki trenlerin kaza yapması) daha iyi kavranmasını sağlayabiliyoruz ki etkinlikte tam olarak bu hedefe ulaştığımıza tüm ekip arkadaşlarımızla canlı olarak şahit olduk.

Kritik Altyapılar OTAĞ Liderliği

Savunma Sanayi Başkanlığı Bilgi Teknolojileri Paneli olarak 2019 yılında siber güvenlik alanında oldukça başarılı bir çalışma gerçekleştirildi. BT Paneli Siber Güvenlik Teknolojileri isimli bu çalışmada, tüm yerli siber güvenlik firmalarının desteği ile ülkemizin siber güvenlik yol haritası çıkarıldı. Türkiye’de EKS ve Kritik Altyapı Güvenliği alanında gerçek üretici olarak çalışan tek firma olarak Kritik Altyapı OTAĞ Lideri görevini üstlendik. Yaklaşık 5 ay süren çalışmalar kapsamında diğer OTAĞ üyelerinin katılımıyla tüm bilgi ve tecrübemizi kattığımız raporumuzu hazırlayarak görevimizi başarıyla tamamladık.

Medya’da Kritik Altyapı Güvenliği

ICS Defense olarak ülkemizdeki siber güvenlik bilinci ve farkındalığını artırmayı temel görevlerimizden birisi olarak kabul ediyoruz. Yapmış olduğumuz çalışmalarda edindiğimiz bilgi ve tecrübeleri anlatmaktan da oldukça keyif alıyoruz. Gerek yazılı ve görsel medya organlarında, gerekse konferans ve etkinliklerde yapmış olduğumuz paylaşımlar sayesinde bir çok insana dokunma şansı buluyoruz. 2019 yılı içerisinde de bu çalışmalarımıza hız kesmeden devam ettiğimizi söyleyebilirim. Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde (AYBUCON’19) genç mühendislere, Arka Kapı dergisi okuyucularına ve hitap ettiğimiz, dokunabildiğimiz diğer tüm arkadaşlarımıza bir şeyler katabildiysek ne mutlu bize.

yıldırım beyazıt üniversitesin'den bir fotoğraf

arka kapı dergisine ait 8. sayı kapak görseli

ARCHER NEWS

Archer News, tüm dünyadaki Endüstriyel Kontrol Sistemleri güvenliği firmalarını yakından takip eden, bu alandaki gelişmeleri okuyucu ve izleyicileriyle paylaşan, oldukça saygın bir medya organıdır. Yerli bir üretici olarak Archer News’in radarına girmeyi başarmak ve tüm dünyaya ICS Defense’in adını duyurmak gerçekten de doğru yolda olduğumuzu gösteren ve bizi motive eden bir gelişmeydi.

BLOG YAZILARI

Diğer Blog Yazıları

Kubernetes Scheduler Nedir? - Bölüm 1

Çok farklı uygulamaların hepsinin aynı kümede uyum içinde çalışmasını sağlamanın yolu, her bir pod'un kendisine en uygun düğüme yerleştirilmesini sağlayan job scheduling'dir.

Yazıyı Oku

Kubernetes Scheduler Nedir? - Bölüm 2

Çok farklı uygulamaların hepsinin aynı kümede uyum içinde çalışmasını sağlamanın yolu, her bir pod'un kendisine en uygun düğüme yerleştirilmesini sağlayan job scheduling'dir.

Yazıyı Oku

Vue.js Unit ve e2e Testler

Mevcut özellikleri bozmadan güvenle yeni özellikler geliştirmenizi sağlar ve diğer geliştiricilerin bileşeninizin ne yaptığını anlamasına yardımcı olur.

Yazıyı Oku